Nervous System

מערכת העצבים במיטבה – שווה לקרוא, יעזור לכם אולי להבין איך הגוף שלכם מגיב למצב מסויים ואולי תוכלו ללמד אותו אחרת:
parasympathetic nervous system
sympathetic nervous system

רוב האנשים לא מבינים את יכולת מערכת העצבים "להילחם או לברוח", בעצם את האופן שבו הגוף מגיב ללחץ או סכנה.
רבים עם זאת, מעולם לא שמעו על תגובת "מנוחה ועיכול" , מערכת זו מפעילה את הפונקציות השלוות יותר של הגוף, אלה המסייעים לשמור על איזון בריא לטווח ארוך.

מערכות אלה הן חלק ממערכת גדולה יותר בשם מערכת העצבים האוטונומית, השולטת ומשפיעה על האופן שבו האיברים הפנימיים פועלים, בעוד שכולנו חושבים שיש לנו רק מערכת עצבים אחת, יש לנו למעשה שתי מערכות עצבים בגוף, אם אתם סובלים מעייפות, רוב הסיכויים שתגובת " להילחם או לברוח " הופעלה לעיתים קרובות מדי בעבר. אלה סוגים של לחצים שמטרתם להנחות את הגוף לשחרר כמויות גדולות של הורמוני מתח כמו קורטיזול.

בטווח הארוך יותר, רמות מתח גבוהות באופן כרוני גורמות לאיברים הפנימיים שלך להתרוקן מחומרי הגלם הדרושים להם כדי לייצר הורמוני מפתח ונוירוטרנסמיטורים. זה מה שאנו מכנים שחיקה של יותרת הכליה או עייפות האדרנל.
שני החלקים של מערכת העצבים האוטונומית הם:
מערכת העצבים הסימפתטית, או תגובת " להילחם או לברוח", זו מכינה את הגוף לפעולה. כל האיברים המעורבים בהכנות לקראת אתגר פיזי ("להלחם") או הכנה לקראת נסיגה ("לברוח") מופעלים באמצעות מערכת זו. מערכת העצבים הפאראסימפתטית ("מנוחה ועיכול") מסייעת לייצר מצב של שיווי משקל בגוף. שניהם מהווים חלק ממערכת העצבים האוטונומית, האחראית על תפקודים לא רצוניים בגוף.

מערכת העצבים הסימפתטית:
מערכת העצבים הסימפתטית פועלת מהר יותר מהמערכת הפאראסימפתטית, ונעה לאורך נוירונים קצרים ומהירים. מערכת העצבים הסימפתטית מפעילה חלק מבלוטות האדרנליות אשר משחררת הורמונים למחזור הדם.
הורמונים אלה מפעילים את שרירי המטרה והבלוטות, מה שגורם לגוף להאיץ ולהיות מתוח, כמו גם ערני יותר. פונקציות שאינן מיד חיוני (כמו מערכת החיסון) נסגרים במידה מסוימת.
הגוף עובר מספר שינויים כאשר מערכת העצבים

הסימפתטית מופעלת:
קצב הלב שלך עולה
השרירים מתכווצים
ייצור רוק מופחת
הבטן שלך מפסיקה פונקציות מעכלות מזון

כפי שאתה יכול לראות, כל השינויים האלה נועדו להפוך אותך מוכן יותר להילחם או לרוץ.
אנרגיה רבה יותר זמינה יותר לשרירים שלך ואז קצב הלב שלך עולה. זה מה שקורה כאשר אנו מתמודדים עם סכנה פיזית ממשית, אבל אנחנו באמת רואים הרבה שינויים אלה בתגובה ללחץ ברמה נמוכה יותר מדי.

מערכת העצבים הפאראסימפתטית:

המערכת הפאראסימפתטית, או "המנוחה והעיכול" היא מערכת איטית הרבה יותר, הנעה לאורך נתיבים ארוכים יותר. התגובה הפאראסימפתטית אחראית לשליטה בהומיאוסטזיס, או איזון ותחזוקה של מערכות הגוף. היא מחזירה את הגוף למצב של רגיעה ואיזון, ומאפשרת לו להירגע ולתקן.
הגוף עובר מספר תגובות ספציפיות כאשר המערכת מופעלת:

הרוק שלך גדל
אנזימי עיכול משוחררים
קצב הלב יורד
השרירים שלך נרגעים
תפוקת השתן שלך גדלה
כל השינויים הללו נועדו לשמור על בריאות ארוכת טווח, לשפר את העיכול, לחסוך באנרגיה ולשמור על איזון בריא במערכות הגוף.

כיצד מופעלות מערכות אלו?
מערכת העצבים הסימפתטית בועטת באופן אוטומטי, ומתרחשת בתגובה לאיום הנתפס. זה לא חייב להיות איום פיזי ממש (אנחנו מתמודדים עם אלה מאוד לעתים נדירות בימים אלה). כל איום נתפס או מצב מלחיץ יכול לעורר תגובה זו. לדוגמה, אם אי פעם הרגשת את הלב שלך מתרוצץ ואת הפה שלך להתייבש לפני האירוסין לדבר בציבור.
בדוגמה זו, הורמונים ששוחררו על ידי בלוטות יותרת הכליה מספקות תפוקה ללב שלך כדי להאיץ, ולהגביל את תהליכי העיכול כמו ייצור רוק.

מערכת העצבים הסימפתטית התפתחה כדי להגן עלינו מפני סכנות פיזיות אמיתיות כמו חיות מסוכנות או אדם מאיים.
עם זאת, יכול גם להיות שהיא מופעלת על ידי הלחץ הרגיל שאנו מתמודדים על בסיס יומי. אלה עשויים להיות דברים כמו מועדי עבודה, טלפונים מצלצלים.

מחלות רבות ומחלות הוכחו כנובעות ממתח כרוני. בעיות לב וכלי דם, לחץ דם גבוה ודיכוי מערכת החיסון הם סימפטומים קלאסיים. תסמינים אחרים כוללים עצירות, בעיות עיכול, פצעים קר, עצבנות, הזעות וחרדות. בטווח הארוך יותר, עייפות אדרנל מתקדמת יותר עלולה להוביל לסימפטומים כמו רמות אנרגיה נמוכות כרונית, בעיות נשימה, ירידה בתפקוד מיני ועוד.

בדיוק כפי שאנו יכולים לממש קצת שליטה על מערכת העצבים הסימפתטית,
אנחנו יכולים גם להפעיל את מערכת העצבים הפאראסימפתטית. פשוט לקרוא את הספר עושה את הטריק עבור אנשים מסוימים, אשר עשוי להיות הסיבה מדוע כל כך הרבה אנשים קוראים לפני שהולכים לישון בלילה. שריה באמבט חם, מקבל עיסוי, או ליטוף כלב או חתול הן אסטרטגיות הרפיה טובה. כמה אנשים מגיבים היטב לתרגילי נשימה עמוקים או פעילויות כמו יוגה וטאי צ'י.
ככל שנבלה פחות במצב התגובה הסימפתטית, כך ייטב. למרות שזה גורם לנו להיות עירניים יותר ולהגיב על האתגרים קדימה, זה לוקח מחיר עצום מהגוף שלנו ולאחר זמן מה יכול להוביל לעייפות הכליה. כל דבר שאנחנו יכולים לעשות כדי לשמור על עצמנו במצב "מנוחה ועיכול" ככל האפשר הוא שווה את המאמץ, שכן הבריאות לטווח ארוך שלנו נשענת על זה.

כדי להפעיל את מערכת העצבים הפאראסימפתטית שלך, למד מה באמת גורם לך להרגיש רגוע. עבור חלק, זה אומר לעסוק בתחביב, להסתובב עם חברים, לעשות קצת פעילות גופנית קלה, או אפילו פשוט לצאת לטבע. אחרים מוצאים כי טכניקות כמו יוגה, נשימות עמוקות, מדיטציה או עיסוי לעזור. הפתרון שלי לעייפות האדרנל הוא ספר אלקטרוני שמכיל הרבה עצות על רבים של טכניקות אלה. מה שזה לא יהיה, לשים לב קרוב לרגשות ולמחשבות שלך, ולנסות לשחזר את המצב הנפשי והרגשי בכל פעם שאתה תחת לחץ.

** כולנו תחת רמה מסוימת של מתח כרוני ביומיום **
על ידי למידה של איך להפעיל את מערכת העצבים הפאראסימפתטית, ויכולת להפחית את ההשפעה של מערכת העצבים הסימפתטית שלך, אתה יכול להפחית את הלחץ על הלב שלך, מערכת העיכול, המערכת החיסונית ועוד.
זה לא רק יגרום לך להיות אדם מאושר יותר, זה גם יעזור למנוע המון מחלות ועייפות כרונית.

** אם אתם יכולים להיות מודעים יותר לדרך שבה הגוף שלכם מגיב ללחץ, זה ישתלם לכם בעתיד **